RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Základní vybavení na Via Ferraty
S nadcházejícím letním počasím přichází i sezona na lezení zajištěných cest - Via Ferrat. Ať už jdete na ferratu lehkou nebo extremně těžkou, vždy musíte zvolit správné vybavení. To vám umožní si zajištěnou cestu pořádně vychutnat, a v některých případech vám dokonce může zachránit i život.
V dnešní době si můžete koupit téměř všechno. Mít dobré vybavení není otázka dostupnosti, jak tomu bylo před pár lety, ale otázka ochoty investovat a vybrat si to nejlepší.
Mám pro vás pár informací o tom nejzákladnějším vybavení, které budete při lezení via ferrat potřebovat.
Když se řekne vybavení na ferraty, hned vás napadne ferratový set. Co to vlastně ferratový set (feráťák) je, a k čemu slouží?
Ferratový set je základní jistící pomůcka pro lezení zajištěných cest. Obvykle se skládá z brzdy a z karabin, které jsou spojené smyčkami. Nejdůležitější součást setu je samotná brzda, nebo-li tlumič. Ten může být buď kovový, kterým se provléká lano, nebo tkaný. To je nejčastěji speciálně sešitý popruh, který se při určitém zatížení začne párat. Dnes se kovové provlékací tlumiče používají méně často, protože mají několik nevýhod. Tou hlavní je fakt, že tlumič nefunguje za všech podmínek stejně. Stačí, když máte lano provlečené v otvorech brzdy mokré a už jsou vlastnosti tlumiče jiné. To pak může vést k nefunkčnosti brzdy, a tím i k enormnímu zatížení na lezce.
Výhodnější je tedy pořídit si brzdu trhací. Lidé často namítají, že trhací sety jsou jen na jedno použití. Je pravda, že po vypárání popruhu se set použít již nedá. V reálu se ale nikdy nevypáře celá délka popruhu (ta je okolo 130cm), ferratu tedy s napáraným setem lze dolézt. Provlékací brzdy jsou také na "jedno" použití. Pokud se totiž lano při pádu protáhne skrz brzdnou destičku, je znehodnocené. Na první pohled vypadá neporušeně, ale jeho tlumící vlastnosti už jsou jiné a set nemusí fungovat tak, jak má. V tom je další výhoda trhacích setů – lze je snadno zkontrolovat. To je výhodné, pokud si set půjčujete od kamaráda nebo v půjčovně. Rozhodně se trhacího setu nebojte, je to to nejbezpečnější, co si na via ferratu můžete pořídit.
Další důležitou součástí ferratového setu jsou karabiny. Při pádu na via ferratě dochází k enormnímu a nepřirozenému zatížení karabin, proto jsou bytelnější než karabiny horolezecké. Ferratové karabiny mají označení K v kroužku a splňují dané normy. Jiné karabiny byste neměli na ferraty používat. Nejčastěji se používají karabiny dlaňové. Ty jsou opatřeny automatickou pojistkou, která – pokud karabinu nedržíte v dlani, nejde otevřít. Použití těchto karabin je relativně pohodlné a neunavuje. Představte si, že lezete 800m dlouhý klettersteig – kolikrát asi musíte karabiny přecvaknout?
Karabiny jsou s brzdou spojené smyčkou – ke každé karabině vede jedna smyčka. Moderní sety mají smyčku lehce pružnou – pokud jsou karabiny nezatížené, guma smyčku zkrátí, nevláčíte ji po zemi a nikde vám nepřekáží. Smyce by měly být tak dlouhé, abyste i při plném zatížení setu dosáhli na karabiny. Třetí, krátká smyčka slouží k navázání setu k úvazku. K navázání se používá liščí smyčka.
Teď už víme, jak ferratový set vypadá. K čemu je ale dobrý? Úkolem ferratové brzdy je ztlumit případný pád. Dobrý příklad je skok bungee jumping. Pokud si k nohám přivážete gumu, skok je legrace. Guma pohltí vaši pádovou energii a nic se vám nestane. Pokud si ale k nohám přivážete ocelové lano, utrhnete si nohy. Podobně funguje pád na via ferratě. Ferratová brzda váš pád ztlumí tak, aby byl bezpečný. Při použití pouze smyčky (bez tlumiče) není, co by pád tlumilo. Energii nemá co pohltit.
Oblíbený set je například Edelrid Cable Lite, který používáme i v Horolezecké škole RockJoy.
Další důležitou součástí vybavení na ferraty je úvazek. Existují tři základní možnosti, z kterých si musíte vybrat.
Nejjednodušší je použít samostatný horolezecký sedací úvazek. Jeho hlavní výhoda je ta, že je velmi pohodlný na nošení. Pokud lezete ferratu celý den, jistě to oceníte. Další plusy jsou nízká hmotnost, skladnost a univerzální použití. Sedák si můžete vzít na ferratu, na lezení na umělé stěně nebo třeba na přechod ledovce. Velká nevýhoda je navázání na sedák mimo těžiště. To znamená, že při nekontrolovaném dlouhém pádu může dojít k záklonu a poranění páteře. Samostatný sedací úvazek bych doporučoval pouze pro zkušené lezce na lehčích ferratach.
Velmi vhodné je použít celotělový úvazek. Ten odstraňuje nevýhodu sedáku – jste navázáni v těžišti, ramena vám podpírají popruhy. Při pádu tolik nehrozí záklon ani poranění páteře. Jejich další velkou výhodou je cena – jsou cenově velmi dostupné.
Nevýhoda celotělových úvazů je jejich relativní nepohodlnost. Je například obtížné se převléci. Být sešněrovaný celý den popruhy není ono. Celotěláky jsou relativně lehké a zabírají malý objem.
Nejméně vhodná, ale často používaná je kombinace sedacího úvazu s prsním úvazem. Oba dva úvazy jsou propojené plochou smyčkou a ferratová brzda je navázaná na ní. Tento způsob je na jednu stranu velmi univerzální – můžete použít samostatný sedák (lezení, lehká ferrata, ledovec) nebo právě zmiňovanou kombinaci. Výhoda je opět navázání brzdy v těžišti – nehrozí záklon. Hlavní nevýhoda je v nutnosti navazování ploché smyčky. To je trochu složité a docela nepohodlné. Také máte tři věci, o které se musíte starat.
Horolezecká helma je další věc, která by vám na via ferratě neměla chybět. Její použití je vhodné nejenom na zajištěných cestách, ale i při klasickém lezení. Helem je celá řada druhů, všechny by ale měly splňovat požadované normy. Je to tedy spíš otázka tvaru – to, jak vám helma sedí na hlavě je nejdůležitější. Helma by vám neměla spadnout ani při hlubokém předklonu, a to s rozepnutým páskem pod bradou. Popruhy by neměly nikde tlačit a škrtit. Pokud nosíte dlouhé vlasy v culíku, můžete si pořídit perfektní helmu Petzl Elia, která má na culík vybrání. Na letní lezení se hodí helmy více odvětrávané a samozřejmostí by měla být možnost uchycení čelovky.
Lano a jistící pomůcka - tyto dvě věci nejsou nezbytnou nutností, ale rozhodně se hodí. Pro nelezce, ferratisty je použití lana a jistítka, jako takového docela složitá věc, obzvláště, pokud nemají nějaké předchozí zkušenosti s lezením. Osobně jsem si oblíbil jistící set Via Ferrata BELAY KIT. Jedná se o šikovný kompaktní balíček, který obsahuje jistící lano, jistící pomůcku a jasně označená oka, kde je hned jasné, co kam cvaknout. Při lezení lehkých úseků na ferratě mám balíček buď v batohu nebo cvaknutý na sedáku. V případě, že se dostanu do obtížnějšího místa, kde je nutné zajistit spolulezce, cvaknu si ho na jeden konec lana, oko na jistítku cvaknu k pevnému bodu na skále (kramle, ocelové lano) a mám jistotu, že je můj spolulezec zajištěn. Vše je jednoduché a přehledné. Není potřeba s sebou vláčet klasické horolezecké lano, navazovat se a přemýšlet, jak použít jistící kyblík.
Poslední zásadní věc, kterou byste na via ferratu měli mít jsou rukavice. Ty chrání vaše ruce především před poškozeným ocelovým lanem. Již několikrát jsem se potkal s úrazem, kdy si lezec zapíchl do ruky kus drátu, který koukal z lana. Osobně mám nejraději celokožené s ustřiženými prsty. Jsou velmi odolné a velmi dobře chrání ruku. Nevýhoda je, že nevětrají jako jiné typy. V nejhorším případě můžete použít i třeba cyklistické, které mají ale malou životnost.
Moje osobní vybavení na ferraty je následující: Helma Petzl Elios 2, via ferratový set Edelrid Cable Lite, sedák Edelrid Joker a rukavice Singing Rock Grippy. S tímto vybavení jsem naprosto spokojený a mohu je jen doporučit. Honza, Horolezecká škola RockJoy.
Pro nákup vybavení na ferraty navštivte www.rockjoyshop.cz