RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Test stanu Marmot Hammer
V horách, jako doma.
Nerad dělám věci jen tak na půl, a u recenzí výrobků to platí dvojnásob. Po několikadenním používání testované věci si člověk udělá nějakou představu, ale až po intenzivním dlouhodobém používání zjistí, jaká ta daná věc opravdu je.
Poslední rok a kousek jsem měl možnost používat a testovat expediční stan MARMOT HAMMER. Následující řádky vám stan přiblíží a možná pomohou s výběrem, pokud podobný stan hledáte.
Marmot Hammer je ultralehký expediční stan určený pro dvě osoby. Je hezky barevný a má předsíňku, to tak na první pohled. Z popisu zjistíte rozměry, hmotnost, materiály.
Hammer využívá látku v jedné vrstvě. To výrazně snižuje hmotnost a usnadňuje stavění stanu. Na druhou straně se snižují izolační schopnosti (dvojvrstvý stan je teplejší) a zvyšuje se kondenzace. Ta je problémem v každém stanu, v jednovrstvých stanech s tím budete bojovat víc. Co mě hodně potěšilo bylo lepené švy. U konkurenčních stanů většinou lepené švy nejsou.
Konstrukce je tvořená dvěma pruty, které mají stejnou délku a modrou barvu. Nemusíte řešit, který prut je který. Co už řešit musíte, je který konec prutu patří kam. Jedna strana prutu je opatřena kovovým zakončením, druhá strana je prázdná. Část prutu s koncovkou patří do malé kapsičky (opatřená reflexním proužkem - super) v zadním rohu, prázdný konec do předního rohu, kde je místo kapsičky cvoček. Stan se staví z vnitřní strany. Je potřeba vlézt dovnitř a nejlépe v leže začít rovnat pruty. Ty patří diagonálně z rohu do rohu. Na poprvé a možná ani na podruhé to není úplně snadné. Dá se to, ale zvládnout. Tyčky je potřeba ještě pojistit suchými zipy. Ty dobře drží, ani po častém a intenzivním používání se nazačaly párat. Stejnou konstrukci mám vyzkoušenou z jiných stanů ( Black Diamond Eldorado) a funguje. Stavění z vnitřní strany oceníte, když je venku opravdu psí počasí. Vybalíte stan z obalu, vlezete dovnitř a ven už víceméně nemusíte.
Uvnitř stanu jsou 2 kapsy. Na každé straně 1. Odvětrávání stanu je řešené jedním stropním okénkem na zadní straně (opačné od vchodu). To je opatřené zipem a vzpěrou. Možnost otevření okénka je praktické - např. při použití solárních panelů k nabíjení elektroniky - panel může být na stanu a elektronika uvnitř. Kabel se protáhne okénkem.
Stan má jeden vchod, který je dost prostorný a dobře dostupný pro oba dva spáče. Látka ,,dveří,, je přidělaná na spodní straně, zip tvoří podkovu. Toto řešení není moc šťastné. Pokud máte stan otevřený máte látku na zemi a válí se vám buď v bordelu, který je venku (ať už sníh nebo bláto) nebo si po ní šlapete, protože ji máte uvnitř stanu. Látka jde smotat a zajistit olivkou. Vchod nemá moskytieru. Stan je sice primárně určený do sněhu a do vysokých hor, ale mnohokrát jsem ve stanu spal i na normální louce (než se jsem se k tomu sněhu vůbec dostal) a alespoň malý kus síťky proti hmyzu bych uvítal.
Součástí stanu je i samostatná předsíňka. Pokud chcete jít ultra na lehko, necháte ji doma. Předsíňka má svoji tyčku, která je stříbrná a je kratší. K hlavnímu stanu se přidělává pěti přezkami. Tady bych se mi líbilo barevné rozlišení popruhů a přezek. Na první pohled není úplně jasné, která přezka patří kam a barevné rozlišení by ušetřilo hodně nervů a času. Předsíňka je opatřená jedním vchodem a sněhovými límci. Ani při silném větru a vánici jsem nezaznamenal, že by do předsíňky nějak moc foukalo nebo sněžilo. Sněhové límce jsou pecka.
Stan bez předsíňky je samonosný, nicméně je dobré ho dokotvit pomocí šňůrek Je zde 9 +1 kotvících bodů. Očka v rozích stanu jsou dostatečně velká na klasické kolíky (které v zimě stejně nosit nebudete) i na cepín. Lyže už do nich, ale nedáte. Dobré je, že očka jde jednoduše vyměnit za větší.
Velikost stanu - Marmot Hammer není velký stan. Tady je potřeba si pořádně říct, co od stanu chcete. Jestli prostor a pohodlí nebo nízkou váhu a malý ,,footprint,,. Ve dvou vám bude hodně těsno. Stan je určený opravdu do hor, do sněhu, kde kopání velké plošiny na stan může být problém. Délka stanu u podlahy je +- 210cm, délka 20cm nad podlážkou je už jen 185cm. Šířka nějakých 110cm. Délka stanu by mohla být klidně o 10-20cm větší. Díky krátké délce se nevyhnete dotýkání spacáku o látku stanu. Veškerá námraza vám pak padá přímo do obličeje a spacák vlhne. Je to přesně ten kompromis mezi pohodlím a malým footprintem.
Můj názor a hodnocení:
Pokud hledáte stan do zimních hor a extrémních podmínek, tak vás Marmot Hammer nezklame. Konstrukce je bytelná, vhodná i do té největší vánice. Líbí se mi propracované detaily - reflexní prvky, sněhové límce, možnost výměny oček pro kolíky. Stan se dobře staví i za větru. Perfektní jsou i zvolené materiály a zpracování. Nikde nekoukají žádné nitě, zipy fungují.
Uchycení dveří u podlahy mi nepřijde moc praktické, ale dá se s tím žít. Uvítal bych barevné rozlišení popruhů předsíňky - hodně by to urychlilo stavění.
Velikost stanu je ta akorát do opravdových hor, na klasické stanování bych bral větší.
Plusy
- lepené švy už od výrobce
- propracované detaily
- sněhové límce
Mínusy
- uchycení dveří
- není moskytiéra
- stejná barva popruhů na předsíňce
Informace od výrobce
Rozměry: 109 x 127 x 216 cm
Hmotnost mx: 2212g
Hmotnost min: 1990g
Tyčky: 3 / DAC Featherlite NSL 9mm
V balení: stan, předsíňka, pruty, kolíky, obal, šňůrky.
9mm pruty jsou barevně rozlišené.
Stan se staví zevnitř.
Přední rohy jsou opatřené cvočky, na které se nasazují tyčky.
Předsíňka má samostatný prut.
K hlavnímu stanu se přidělává pomocí přezek, které nejsou barevně rozlišené.
Stan obstál v letních, ale i ..
...v zimních horách.