RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Test spacáku Marmot COL
Každý spacák je dobré vždy co nejlépe vysušit.
Nemusíte se bát ani pořádné zimy.
Recenze spacáku Marmot COL
Možná to znáte: ležíte ve stanu nebo někde v zahrabu, je vám zima a celou noc přemýšlíte, proč jen jste si nevzali teplejší spacák. Nebo možná chystáte nějakou zimní akci, kde by se vám teplý spacák hodil a přesně nevíte, dle čeho vybírat.
Poslední téměř rok jsem měl možnost zkoušet péřový spacák Marmot COL. Jedná se o jejich druhý nejteplejší model.
Malé okénko do historie.
Firmu Marmot založili Eric Reynolds a Dave Huntley. V roce 1971 chybělo na trhu teplé, kvalitní oblečení, které by bylo vhodné na pohyb v extrémních zimách Aljašky. Kluci si proto začali sami vyrábět péřové bundy a spacáky. To se rozkřiklo mezi ostatními lezci a po jejich výrobcích vznikla poptávka. V roce 1974 tak oficiálně vznikla firma, specializující se na prémiové outdoorové vybavení.
A teď už ke spacáku.
Marmot Col je péřový spací pytel určený do velkých mrazů. Jako většina kvalitních péřových spacáků je i COL prodáván ve skladovacím obalu, který je z části síťovaný a je opravdu veliký. Skladovací obal zabraňuje dlouhodobému mačkání peří a umožňuje spacáku dýchat. Samozřejmě nechybí ani kompresní obal, který je vyroben z pevného, ale přitom lehkého nylonu.
Po vybalení se spacák rychle nafoukne a získá mumiový tvar. Lehkým protřepáním peří nafouknutí trochu urychlíte, ale i bez protřepání to netrvá dlouho.
Už na první pohled je patrné, že se jedná o opravdu zimní spacák. Tloušťka komor je veliká, peří má tak dost prostoru nabrat objem a ideálně izolovat.
Další věcí, které si hned všimnete jsou 3 YKK zipy. Hlavní zip, který je uprostřed je jen poloviční a je přesně uprostřed přední strany. To je trochu nezvyklé ( většina spacáků má zip na levé nebo pravé straně). Má to, ale svůj účel. COL je dělaný opravdu do tuhých mrazů a krátký zip zvyšuje izolační schopnosti a snižuje hmotnost. Nevýhoda krátkého zipu je nemožnost rozepnout spacák po celé délce a využít ho v teplejším počasí, jako pohodlnou deku. Dvojitý jezdec je vždy opatřen šňůrkou, která se dobře hledá i po tmě. Nemůžu říct, že by se mi nikdy ,,nekousnul,, ale když si dá člověk trochu pozor, tak není problém.
Zip je krytý masivní légou, která velmi dobře izoluje a nikdy se mi nestalo, že bych skrz zip cítil sebemenší chlad.
Novinkou u spacáku COL a CWM jsou dva krátké zipy pro ruce na stranách. To je velmi příjemná vychytávka. Umožní to zůstat zachumlaný ve spacáku, zbytečně nevětrat hlavním otvorem a přitom můžete mít ruce venku a třeba vařit nebo si pro něco ven ze spacáku sáhnout. Zipy jsou opět kryty légami, které opravdu dobře těsní. Můj první dojem ze zipů na ruce byl ten, že je to zbytečná věc, marketingový tahák, ale když byla několik nocí opravdu zima, byl jsem rád, že si mohu otevřít jen malý otvor a sáhnout si pro něco, aniž by mi neunikalo drahocenné teplo.
Důležitou částí spacáku je kapuce okolo hlavy a její utažení. Musím říct, že na tom u Marmotu nešetří. Asi vědí, že hlavou utíká velká část tepla. Kapuce je ergonomická a hodně zateplená. Stahování je řešené jednou šňůrkou, která má jasně žlutou barvu a dobře se hledá.
Skvělým je i nadupaný límec okolo krku, který opět pomáhá udržet teplo uvnitř spacáku. Na stahování je použitá pruženka.
Uvnitř spacáku najdete i 5 kapes. Jedna je dokonce uzavíratelná na zip. Osobně by mi stačila jen jedna, někdo jich ale možná využije víc.
A teď k materiálům. Na vnější stranu je použity materiál Pertex Shield, který je vysoce odolný proti vodě a větru, ale je zároveň hodně prodyšný. Ale i přes kvalitní vrchní materiál nemůžeme čekat, že se spacákem můžeme spát v dešti. Jednak zde narazíme na nelepené švy ( kudy voda prostě proteče), jednak je spacák určený do hodně minutových teplot. A to stejně neprší. Jinými slovy - i sebelepší spacák je potřeba chránit před vlhkostí. V praxi Pertex Shield fungoval dobře. Vždy hodně záleželo, kde jsem spal a jaká byla vlhkost. U vnitřního materiálu je důležité, aby byl hodně prodyšný, ale zároveň odolný proti průniku peří. Marmot použil Pertex Quantum, který je léty prověřený a funguje dobře.
To, co nás u péřáku, ale zajímá nejvíc je kvalita peří. Zde je použité kachní peří s plností 800+ CUIN. To zaručuje skvělý poměr mezi hmotností a loftem.
Spacák se dodává se skladovacím a kompresním obalem. Velikost po sbalení je tak akorát. Velikostí je srovnatelný se spacáky z dutých vláken jen do mnohem vyšších teplot.
Osobní názor a celkové hodnocení.
Za téměř 12 měsíců jsme měl dost příležitostí spacák pořádně vyzkoušet a udělat si na něj názor. Tahal jsem ho po Evropě, v USA, a i v zimě v Čechách.
Za mě se jedná o skvělý výrobek, který splňuje přesně požadavky, do kterých je určený. Použité materiály jsou skvělé, zpracování kvalitní. Nikde nelezou žádné nitě, peří, vše funguje, jak má. Krátký zip byl pro mě novinkou, z počátku trochu nezvyk, ale v chladných nocích jsem byl rád, že nikde zbytečně nevětrá. Spacák je dle výrobce určený do -29C. Teplota není dle Evropské normy, tak že je více méně orientační. Z mé zkušenosti byla hraniční teplota pohodlného spaní okolo -18C. Tu ,, svoji,, teplotu má každý samozřejmě trochu jinak, ale troufám si říct, že i zimomřivým jedincům bude v teplotách okolo -15C pohodlně. Nenašel jsem žádnou věc, který by mi vyloženě vadila nebo mě štvala. Mile překvapený jsem byl z bočních otvorů pro ruce. Ty se hodí víc než jsme si původně myslel.
Plusy
- použité materiály
- otvory pro ruce
- perfektní kapuce
- teplý, pohodlný, velmi příjemný na spaní
Mínusy
- pro někoho vysoká cena, je dražší než konkurence
- zbytečně moc kapes
- je škoda, že vnitřní strana kapuce není ze stejného materiálu, jako vnější, tzn. z Pertex Shield
Informace od výrobce:
Velikosti: postava do183cm
Peří: 800+ CUIN
Celková hmotnost: 2020g
Hmotnost náplně: 1166g
Vnější materiál: Pertex Shield
Vnitřní materiál: Pertex Quantum
Tip na závěr:
pokud balíte péřový spacák, balte ho vždy naruby. Vnější materiál je schopný zadržet hodně vzduchu a špatně se do obalu dává. Pokud na to půjdete silou, můžete spacák zničit. Pokud ho ale obrátíte naruby, vytlačovaný vzduch snadno projde tkaninou a balení spacáku bude mnohem snažší.
Spací pytel je opatřený jedním hlavním zipem, který vede do poloviny. Praktickou novinkou jsou dva krátké zipy na ruce.
Všechny zipy jsou kryté masívní légou, chlad nemá šanci proniknout dovnitř.
Uvnitř je velké množství kapes.