RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Test blokantu Petzl Tibloc
Jako mnoho jiných horolezců i my používáme při lezení blokant Petzl Tibloc. Kromě toho se v rámci kurzů Horolezecké školy RockJoy velmi hodí při vytahování z trhlin, při různých kladkostrojích, ale hlavně při rychlostním lezení. Toto šplhadlo váží jen 39g a je použitelné s lany o průměru 8-11mm. Sám o sobě je Tibloc malá šikovná pomůcka, s níž máme ty nejlepší zkušenosti. Tibloc je vyroben z chromované oceli a v prodeji je od roku 1999. Doporučená maloobchodní cena v Čechách je 580 Kč vč. DPH.
Jediná věc, která je na Tibloku diskutabilní, jsou velmi ostré zuby. Teoreticky mohou poškodit oplet lana a v krajním případě nelze vyloučit přetržení lana. Rozhodli jsme se tedy podívat se Tibloku "na zoubek", a otestovat ho tak tvrdě, jak jen to půjde. Předmětem testu bylo právě to ničení opletu při extrémním zatížení.
První test probíhal na úplně zmrzlém laně v Pitztalu. Pamatuji si před mnoha a mnoha lety svůj první jumar. Byl ruský a vypadal na chlup stejně jako "originál" Petzl. Podobná rukojeť, stejné zoubky, jen barva byla jiná. A ještě něco - vybraná část materiálu u zoubků. Ta u originálu slouží k odvádění sněhu, bláta a ledu. Na namrzlém laně ruská kopie fungovala jen na první 2-3 kroky a dál to pořádně nešlo. Malé zoubky se zanesly sněhem a ledem a jumar na laně prokluzoval.
Petzl Tibloc je vybaven stejným vybráním, jako velké blokanty Ascension, Basic apod. Po vložení blokantu na zamrzlé lano nevznikají žádné problémy s prokluzováním ani s ničím jiným. Funguje to jak má. Problém může nastat, pokud použijete tenkou karabinu na slabém laně. Na 8mm půlce a s malou D zámkouvou karabinou Black Diamond už se Tibloc párkrát nekousl tak jak měl, ale nikdy neprojel. Bylo jen potřeba ho trochu srovnat a lépe zatížit a už bylo vše v pořádku.
Otvory pro odvádění nečistot.
Druhý test byl zaměřen na ničení opletu lana. Je dost pravděpodobné, že se při výstupu po laně dostanete do situace, kdy je vaše odsedávací smyce spojená s Tiblokem volná, resp. není zatížená. Pokud v této chvíli dojde k pádu, nevzniká statické zatěžování Tibloku, ale pád, který musí Tibloc zachytit. Délka tohoto pádu může být jen pár desítek centimetrů, záleží na délce odsedky. Co udělají zuby na Tibloku s opletem lana?
Na fixní horolezecké lano o průměru 10.2mm jsme nasadili Tibloc a pomocí 80cm dlouhé smyčky připevnili 80kg závaží. Kladkou jsme pak závaží vytáhli nad Tibloc. Celý pád závaží byl 160cm dlouhý s pádovým faktorem cca 2. Tento údaj je přibližný, protože nepočítáme s vlastnostmi lana a pod. Na laně ani na Tibloku nebyly známky deformace ani jiného poškození, které by bylo vidět pouhým okem. Oplet lana zůstal naprosto v pořádku. Při druhém pokusu jsme již prodloužili smyčku z 80cm na 1metr. Tibloc zůstal na stejném místě. Závaží bylo vytaženo nad Tibloc a z výšky 1m shozeno dolů. V tomto případě se kompletně roztrhl oplet lana a v délce cca 60cm se sesunul dolů. Sesunul se také Tibloc, který se zastavil až nahrnutým opletem lana. Jádro lana bylo po pádu roztřepené, a jeden pramen byl prasklý. Na několika místec bylo znát mírné natavení vláken.
Místo, kde se při druhém pádu přetrhl oplet.
Oplet se v délce cca 60 shrnul. Lano neprasklo.
Jasně je vidět shrnutí opletu.
Detail místa, kde se Tibloc zastavil.
Velice nás překvapilo, že se oplet přetrhl až při druhém pádu. A i přesto lano neprasklo celé, jádro lana pořád drželo. Je jasné, že Tibloc není pomůcka k zachycování pádu, ale ani takovou situaci nelze vyloučit. Z našeho testu vyplynulo, že pokud se jedná o malý pád, spíše odsednutí, měl by oplet lana vydržet. V každém případě však používejte Tibloc podle pokynů výrobce. V případě velkého pádu či zatížení opravdu dojde k poškození lana, ale nutně nemusí dojít k jeho celkovému přetržení.
Tibloc i na dále zůstane důležitou součástí naší výbavy, ať už na ledovec nebo na kurzy Horolezecké školy RockJoy.
Zdůrazňujeme, že tento test proběhl pouze pro potřeby Horolezecké školy RockJoy. Informace a výsledky testu nejsou zaručené. Veškeré outdoorové sporty, horolezectví, speleologie, výškové práce a podobné aktivity jsou nebezpečné a mohou mít za následek úraz nebo smrt. Jejich provozováním na sebe berete toto riziko. Proto se vždy dobře s vybavením pro tyto aktivity seznamte, pečlivě prostudujte návod a před použitím při vlastní aktivitě si dopředu nacvičte, jak vybavení používat.