RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Styly sportovního lezení.
Ve sportovním lezení se rozlišuje několik stylů přelezů cest.
Pro snadnou orientaci uvádím krátký popis stylu a jeho značku. Teď už budete vědět, co to znamená, když vám kamarád řekne, že to dal na OS.
AF (Alles frei, All free): je první čistý lezecký styl, který se začal používat v 70. letech. Při lezení tímto stylem používá horolezec k postupu jen přírodní útvary. Nesmí se držet ani jinak používat k postupu založené jištění ani jiné umělé pomůcky. Umělé pomůcky a jištění může, ale nemusí použít k odpočinku. V reálu to znamená, že si v cestě můžete odsednout nebo odpočinout a pak pokračovat z posledních dosažených chytů dál.
RP (Rotpunkt, Redpoint): je velmi čistý a uznávaný lezecký styl. První ho začal používat ve Frankenjuře Kurt Albert v roce 1976. Kurt si označoval červenou tečkou cesty, které vylezl čistě (bez použití technických pomůcek k postupu), a zároveň je vylezl na jeden zátah. To znamená, že odpočinek byl povolený jen v místech, kde to terén umožňoval. Pokud lezec spadl, musel se nechat spustit a začít znova. U pravého RP přelezu nesmí být v cestě připravené jištění (myšleno vklíněnce, friendy), stejně jako nacvakané expresky v jištění. Každému je jasné, že pokud musíte expresky do nýtů cvakat, zvyšuje to obtížnost výstupu. Podle mého názoru se dnes nacvakané expresky moc neřeší. V nejtěžších cestách jsou expresky nacvakané celý rok a žádný lezec si je na svůj RP přelez nevycvakává. Při RP přelezu je jedno, jestli jste cestu lezli před tím, nebo ji dokonce nacvičovali.
Hvězdná sestava: z leva doprava: Ben Moon, Jerry Moffatt, Kurt Albert, Sean Myles. Kurt Albert je ten, kdo za to všechno může: RP, OS atd.
OS (On sight): snad nejčistší lezecký styl, jakého lze dosáhnout. U OS přelezů lezec cestu dopředu nezná, neviděl ji nikoho lézt. Neví, kde jsou chyty, nezná sekvenci kroků. Nemá nacvakané expresky nebo osazené jiné jištění. Lezci také nesmí nikdo radit. Cesta musí být vylezená na první pokus. V případě pádu by se už jednalo o RP přelez. Je jasné, že se jedná o lezení jen s pomocí vlastní síly k postupu. Diskutabilní je čárkování chytů. V mnohých cestách jsou dobré chyty vyznačeny magneziem. To velmi pomáhá, hlavně při OS pokusu o přelezení.
RK (Rotkreis, Red circle): je méně uznávaný lezecký styl než RP, i když vlastně asi nejpoužívanější. Jedná se o přelezení cesty vlastní silou, bez odpočinku, ale s připraveným jištěním. U RK přelezu můžete nechat v cestě nacvakané expresky a jiné zajišťovací body. V praxi to znamená, že lezete cestu, kde jsou nacvakané expresky. To vám ušetří několik kroků při cvakání a ulehčí tak výstup.Mnoho lezců nerozlišuje mezi RP a RK.
RC (Rotkreuz, Red cross) nebo také TR (Top Rope): jak už název napovídá, jedná se o přelezení cesty s lanem shora. Cestu je nutné přelézt bez odsedů, na jeden zátah, ale odpadá cvakání expresek a hlavně faktor strachu. Je to způsob dobrý na nacvičování kroků a k přípravě na ostrý RP přelez.