RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Karabina DMM REVOLVER a zničený oplet lana
DMM Revolver je jedinečná karabina a svojí konstrukcí i revoluční. Tělo karabiny je opatřeno malou kladkou, která snižuje tření lana. To využijete při lezení dlouhých cest, kde je tření již tak velké, že lano nejde téměř utáhnout, ale i při nouzových situacích např. při tahání z trhliny na ledovci místo kladky. Karabina je vyrobena I-Beam technologií a je velmi příjemná do ruky. Pořídit si jí můžete s drátěným zámkem (nosnost 27kN, 7kN a 9kN) nebo s pojistkou (24kN, 8kN, 8kN). Váha drátové karabiny 51g, váha Revolveru se šroubovací pojistkou 64g.
První dvě drátěné karabiny Revolver jsem dostal před mnoha léty a hned je začal používat. Při lezení dlouhých cest jsem žádné velké snížení tření nepozoroval – pravděpodobně to bylo tím, že jsem měl jen dvě expresky s těmito karabinami. Velký rozdíl byl však při nacvičování cest. Expresku s Revolverem jsem si dal do jištění, do kterého jsem hodně padal. Pády byly měkčí, příjemnější, ale hlavně se tolik neničilo lano v expresce. Znáte to, hodíte 5x tlamu a lano je kus od sedáku chlupaté, ne-li úplně prodřené. S Revolverem nic takového nebylo. Díky kladce se životnost opletu zvýšila neuvěřitelně.
O pár let později přišla firma DMM s Revolverem s pojistkou. Na výběr byly a jsou tři druhy. Šroubovací, Quicklock a Locksafe. Hned jsem šáhl pro šroubovací verzi a dal si ji na 60cm sešitou smyčku, kterou používám jednak jako odsedku, jednak jako spouštěcí expresku do vratného bodu na skalách. Takto jsem používal Revolver dlouhou dobu. Karabina i kladka drželi v pohodě a lano se mi díky nižšímu tření tolik neničilo. Ideální stav pro jištění na rybu. Občas začala kladečka trochu drhnout, ale stačilo opláchnout a promazat a bylo vše v pořádku. Nutno dodat, že jsem takto karabinu používal i při dlouhém spouštění, např. v Labáku.
Moje dvě karabiny DMM Revolver. Na levé karabině je dobře vidět, o jaký kus se kladku zmenšila.
Letos v zimě jsem vyrazil do Rakouska na ledy, a jako už stokrát před tím natáhl několik krátkých směrů na top rope. Konec jedné linie jsem osadil dlouhou odsedkou s Revolverem, ostatní směry zdvojenými expreskami. Lezli jsme celý den, řekl bych tak 15x každou cestu. Na konci dne, při motání lana, jsem si všiml výrazného poškození opletu. Jednalo se o lano Singing Rock ICON 9,3, které jsem dostal na podzim k testování. Před lezením bylo lano v perfektním stavu, minimálně použité. Teď po dnu na ledech byl oplet poškozený v úseku minimálně 20m. Místy byl jen chlupatý, místy bylo vidět jádro lana. Moc jsem si nedovedl vysvětlit důvod poškození. Linii cesty jsem dobře znal a byl si jistý, že tam nejsou žádné ostré kameny. Spolulezcům, jsem vinu nedával, protože pokud by vzniklo poškození od maček nebo cepínů bylo by na jednom místě a ne v délce ¼ lana. Pro jistotu jsem lezenou cestu ještě prohlédl, jestli třením lana o led nevznikly nějaké ostré hrany. Nic.
Druhý den se vše opakovalo. Jen s tím rozdílem, že ledy byly na jiném místě a používali jsme druhý konec lana, který byl v pořádku. Lano se tentokráte prodřelo místy až na jádro a oplet se sesunul na několika místech o cca 50cm. Lano jsme přestali používat. Jako i předchozí den jsem prošel celou výstupovou trasu a hledal ve sněhu a v ledu ostré kameny, kusy ledu nebo cokoli, co by mohlo lano poškodit. Zase nic.
O pár dní později jsem řešil celý případ s výrobcem lana. Probírali jsme možné příčiny poškození. Vyloučil jsem poškození prodření díky starým expreskám (stálo se na umělé stěně, že expreska ve špatném stavu přeřízla lano), protože expresky jsem měl akorát nové od EDELRID. Probrali jsme ještě několik možností, ale žádná nebyla pravděpodobná.
Celou věc jsem ukončil tím, že při lezení v ledu vznikl třením lana ostrý kus a ten poškodil oplet. Poškození v takovém rozsahu jsem přisuzoval slabému opletu na tenkém laně. Menší průměr=nižší životnost lana. Zdálo se mi to, jako nejpravděpodobnější vysvětlení.
O pár dnů později, když jsem uklízel usušené věci z ledů jsem si všiml, že karabina Revolver na odsedce vypadá nějak divně. Kladka byla z boku obroušená a hrany byly ostré, jako nůž. Kladka se téměř netočila. Záhada byla vyřešená.
Karabina DMM Revolver s obroušeným kotoučem kladky.
Detail karabiny DMM Revolver a obroušené kladky.
Karabinu s kladkou jsem i v zimě používal na jištění top rope, jako vratný bod. V létě jsem s tím nikdy problém neměl a nenapadlo mě, že by mohl v zimě nějaký nastat. Díky podmínkám (mokré a zmrzlé lano, jištění top rope) se kladka pravděpodobně přestala točit nebo se točila, tak jak neměla. Došlo k vydření cca 5mm z boku kladky, kam zapadlo lano. To se při spouštění dřelo o ostré hrany karabiny a kladky a tím došlo k poškození opletu. Vše je jasné z fotek.
Jsem rád, že jsem přišel na záhadu poškozeného lana a získal pár zkušeností. Je dobré si uvědomit, že je potřeba používat lezecký materiál, tak jak se má, podle pokynu výrobce. Že je potřeba ho čas od času kontrolovat a nebát se ho vyměnit za nový.
Karabiny Revolver jsou super nápad, ale pro mě mají jen velmi omezený rozsah použití. Na to, abych měl všech 20 expresek s touto karabinou jsou moc drahé a těžké (51g karabina je o cca 25g víc než např. lehké karabiny EDELRID nebo Wild Country). Na to, abych je používal s pojistkou, jako vratný bod nejsou určené. Jediné, na co se mi hodí je na nacvičování cest. A ruku na srdce – není lepší Onsight?
Poslední poznámka: Lano Singing Rock ICON za poškození nemůže. Lano je to velmi kvalitní a rozhodně vás nezklame. Lano stále testujeme (i když nyní v omezené délce), o to je testování intenzivnější.
Honza, Horolezecká škola RockJoy