RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Jak vybrat spací pytel?
S přicházejícím letním období vás možná čeká nákup nového spacího pytle. Pokud nemáte úplně jasno, jak si vybrat ten správný spacák, čtěte dále. Ušetříte si tak možná spoustu překvapení a mnohdy i trápení.
V první ředě je zde několik zásadních otázek, na které byste si měli odpovědět.
První, a zásadní otázka je, v jakých podmínkách budu spacák používat. Potřebuju opravdu zimní do -15°C nebo mi bude stačit nějaký univerzální nebo potřebuji letní?
Stejně, jako u lan (viz článek Jak nakupovat horolezecké lano) neexistuje spacák, který by dokázal všechno a byl do všech podmínek.
Letní spací pytle: vhodné na letní cyklo turistiku nebo pro spaní na chatách. Výhodu je nízká hmotnost a malý rozměr po sbalení. Nevýhodou je jejich malá univerzálnost. Jsou dobré opravdu jen do teplého počasí.
Tří sezonní: nejvyhledávanější kategorie spacáků. Jsou vysoce univerzální a pravděpodobně je použijete 99% času. Jejich teplota bývá okolo 0°C. Přežijete v nich i chladnější noc a pokud je naopak teplo, lze je použít jen jako přikrývku. Dobrým příkladem je spací pytel WAVE III.
Zimní: opravdové drtiče mrazu. Pokud plánujete zimní táboření, výstup na vysoké hory nebo je vám v noci opravdu zima, musíte sáhnout po této variantě. Teplotně bývají okolo -20°C. Počítejte však s tím, že pro vězšinu případů je tento druh nepoužitelný - prostě se v něm upečete. Příklad Marmot CWM.
Marmot CWM do -40°C.
S tím je spojená i teplota uvedená na spacácích. Dříve výrobci stříleli teploty od oka a teploty moc nesouhlasily. Dnes existuje Evropská norma EN 13537, která uvádí 4 teplotní možnosti.
T-horní limit: znamená teplotu, při které se ,,normovaný,, muž nebude nadměrně potit a nebude mu moc horko.
T-comfort: je hodnota daná pro ženy, kterým by nemělo být ani horko, ani zima
T-spodní limit: je spodní hodnota pro ,,normovaného,, muže, který by měl byt schopný zabalený spát bez probuzení 8 hodin
T-extrém: teplota, při které rozhodně už nebudete spát, ale přežijete. Při T-extremu může dojít k omrzlinám.
Je nutné podotknout, že i když jsou spacáky normované, lidé normovaní nejsou. To co bude vyhovovat mě, nemusí vyhovovat vám a naopak. Osobně si k T-limit teplotě přidávám 5°C, abych se pohodlně vyspal.
Evropská norma uváděná na spacích pytlech.
Další věc, kterou musíte řešit je, jestli chcete spací pytel péřový nebo z umělého vlákna.
Většina vyráběných spacáků je plněná umělým vláknem. To má několik zásadních výhod oproti peří. Hlavní výhody jsou nízká cena a nenáročnost na údržbu. Umělé vlákno odolává lépe vlhkosti a je vhodné pro alergiky. Velkou nevýhodou je nízká životnost (rychle ztrácí své izolační vlastnosti) a horší izolační vlastnosti. Horší izolace znamená více použitého materiálu, tím pádem větší hmotnost a větší objem. Spací pytle z umělého vlákna budou vždy těžší a objemnější než péřáky. Životnost záleží na četnosti používání.
Peří je přesný opak. Spací pytle z něj jsou lehčí, menší, pohodlnější (pocitově se v nich lépe spí), bohužel i dražší a náchylnější na údržbu. Také životnost péřáků je o mnoho delší než spacáků s umělým vláknem. Ani alergici se nemusí bát, většina kvalitních péřáků používá speciálně čištěné peří, vhodne i pro ně. Posledních asi 10 let si vždy vybírám péřové spacáky. Zjistil jsem, že údržba není zas až tak hrozná a klady péřáků jsou pro mě zásadní.
Při výběru péřového spacáku můžete narazit na hodnotu CUIN. Ta vyjadřuje plnivost peří, jinými slovy, jak moc je peří schopné se samo nafouknout. Normální hodnoty jsou okolo 600 CUIN, velmi dobré hodnoty 800 CUIN a nejlepší 900 CUIN. Čím vyšší je CUIN číslo, tím více vzduchu peří pojme a tím bude lépe izolovat. Bohužel to také znamená vyšší cenu.
Tvar a velikost spacího pytle jsou také podstatná kritéria. Nejzákladnější spací pytle jsou dekové. Ty bývají vhodné na chaty pro příležitostné spaní nebo na auto turistiku. Mumiové spacáky jsou nejrozšířenější. Většinou jsou opatřeny zipem. Tak lze spacák otevřít a použít v teplejším počasí nebo spojit dva spacáky dohromady. Spacáky se dělají dětské, dámské a univerzální a ty většinou ve dvou velikostech. Spacák by neměl být moc malý, ale zase né extrémně velký. V malém spacáku se nepohodlně spí, velký zase nevyhřejete a bývá v něm zima. Výrobci udávají většinou vhodnou délku postavy např Regular 183 = na postavu do 183 cm, a Long 198 ( na postavu do 198cm).
Velikost spacáku po sbalení je přímo úměrná použité náplni a teplotě, do které je spacák určený. Čím teplejší spacák bude, tím bude větší. A pokud bude z dutého vlákna, může zabrat i půlku batohu. Pokud bude teplý a péřový, bude i menší a bude stát víc peněz.
Shrnutí: důležité je si uvědomit, že univerzální spacák neexistuje. Pokud chcete spacák na příležitostní použití, bude vám stačit spacák z dutého vlákna. Pokud ale spíte ve spacáku často a je pro vás důležitý objem po sbalení, budete si muset připlatit a koupit spacák péřový. Z dlouhodobého hlediska se to určitě vyplatí.
Doporučení spací pytle: