RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Jak nakupovat horolezecké lano
Nákup horolezeckého lana je v zásadě snadný, ale předtím, než skočíte do obchodu nebo na net a nějaké objednáte, musíte si uvědomit několik zásadních věcí:
Není lano jako lano, a na každý druh lezení se hodí jiné.
Nejjednodušší rozdělení lan je na dynamická a statická.
Dynamická lana mají určitou pružnost a schopnost tlumit pády. Představte si bungee jumping: přivážete si na nohy dlouhou gumu a padáte jako do peřinky. Pokud si ale přivážete na nohy ocelové lano, utrhnete si nohy. V lezení se proto používají k zachycení pádů lana dynamická, která tlumí náraz, který je pak bezpečnější. Na lezení proto potřebujete lano dynamické.
Statická lana se používají všude tam, kde je prodloužení a pružnost nežádoucí. Používají je hlavně jeskyňáři, záchranáři a pracovníci ve výškách. Většinou se používají pod stálým zatížením a ne k utlumení zachyceného pádu.
Horolezecká dynamická lana se dále dělí na jednoduchá, poloviční a dvojitá.
Jednoduché lano se smí používat jen v jednom prameni. Slouží k zachycení pádu v terénech, kde nehrozí přeseknutí lana o ostrou hranu nebo padajícím kamením. Značí se jedničkou v kroužku a nápisem "single rope".
Poloviční lano jsou vlastně dvě lana nejčastěji o průměru okolo 8-9 mm. Oba prameny lze vést odděleně tak, že každý pramen prochází svými karabinami postupového jištění. Při výstupu musí být prvolezec navázán na oba prameny, druholezec pak může být navázán jen na prameni jednom. Použití polovičních lan je vhodné především v horách, kde hrozí pád kamení nebo přeříznutí lana o ostrou hranu. Značí se ½ v kroužku a nápisem "half rope".
Dvojité lano: Jedná se zase o dvě tenká lana, nejčastěji okolo 7-8 mm. Tato lana se používají ve dvou pramenech, jako by to bylo lano jedno. Do jištění se cvakají obě dvě. Při výstupu musí být oba lezci, prvolezec i druholezec, navázáni na oba prameny. Dvojitá lana (dvojčata) jsou velmi bezpečná a jsou lehčí než lana poloviční. Značí se symbolem prolínajících se kroužků a nápisem "twin rope".
Pro sportovní lezení se hodí jednoduché dynamické lano. Výrobci u těchto lan udávají mnoho různých parametrů, a není vždy jednoduché se podle daných informací rozhodnout, které lano je to pravé.
Nejzákladnější údaje, které byste si o lanu měli zjistit.
Průměr lana: se na laně měří při zatížení 10 kg u lan jednoduchých, 6 kg u lan polovičních a 5 kg u lan dvojitých. Čím slabší lano, tím je většinou lehčí, lépe se s ním manipuluje a je skladnější. Na druhou stranu mají slabší lana menší životnost.
Hmotnost lana: se udává na metr délky. Jednoduchá lana váží cca 52 až 88 gramů, poloviční lana asi 50 gramů a dvojitá lana přibližně 42 gramů na metr. Jádro lana musí tvořit minimálně 50% jeho celkové hmotnosti. Rozdíly v hmotnosti jsou docela výrazné. Na 30m laně to nepoznáte, ale na 80m laně už ano.
Počet normovaných pádů: udává se počet pádů, které musí lano zachytit v podmínkách daných normou EN 892. Tato norma vyžaduje u jednoduchých lan minimální počet 5 pádů s 80 kilogramovým závažím. Poloviční lana se testují se závažím 55 kg. U dvojitých lan se 80 kg závažím zatěžují vždy dvě lana a minimální počet pádů je 12. U jednoduchých lane je minimální počet pádů 5. Bezpečnost lana se postupně snižuje jeho stárnutím a opotřebením. Na čím více pádů je lano stavěné, tím lépe.
Maximální rázová síla: Lezec je při pádu vystaven pádové energii, která musí být lanem co nejvíce pohlcena. Lano snižuje sílu působící na lezce, ale i na postupové jištění a na jističe. Tato síla působící na lezce v okamžiku zachycení pádu se nazývá rázová síla. Maximální hodnota rázové síly je definována normou. U jednoduchých lan nesmí u prvního pádu překročit hodnotu 12 kN, u polovičního lana 8 kN a u dvojitého lana to je 12 kN. Velké množství lezců přikládá rázové síle velkou váhu. Z mého pohledu je tento údaj nepodstatný. Je hezké, že lano tlumí pád v laboratoři, ale stačí cvaknout pár expresek, a je vše jinak.
Impregnace lana: Impregnace je chemická úprava, která zvyšuje odolnost lana vůči vodě a povrchovým nečistotám (např. písek nebo magnézium). Impregnované může být jen jádro, jen oplet nebo jádro i oplet. Lana s impregnací jsou většinou dražší, ale výrazně prodlužují životnost lana, proto se investice do impregnace rozhodně vyplatí.
Údaj, který v tabulkách nezjistíte, ale je velmi důležitý.
Životnost lana: životnost lana je údaj, který se nedá změřit. Je to také subjektivní záležitost. Někdo je rád, když mu lano vydrží rok, jiný je naopak zklamaný, když mu lano odejde za 5 let. Přesto si myslím, že je to ten nejdůležitější údaj, který byste o lanu měli získat. Zeptejte se kamarádů nebo lezců, jak jsou s konkrétním lanem spokojení. Jak dlouho ho mají, jak často na něm lezou, jakým stylem (RP, TR, hodně pádů), jestli lano chlupatí nebo jestli má prodřený oplet.
Jaké lano tedy potřebujete?
Odpověď není stále jednoduchá. Záleží, jak lezete, kde lezete, jak často si chcete kupovat nové lano. Je vám už asi jasné, že univerzální lano neexistuje a že pokud to s lezením myslíte vážně, určitě skončíte alespoň s dvěma lany.
Při rozhodování vám pomůže průměr lana a jeho délka.
Slabá jednoduchá lana: do této kategorie bych zařadil lana od 8,9 mm až po 9,4 mm. Vlastnostmi těchto lan jsou malá hmotnost, velmi dobrý handling a nízká životnost. Slabé lano by si neměl kupovat někdo, kdo leze hodně stylem top rope, nacvičuje těžké cesty a hodně padá. Také lezci s větší váhou by se měli pořádně zamyslet. Nejde o bezpečí - lana splňují normu, ale slabé lano tolik nevydrží a budete ho muset vyřadit mnohem dříve. Dobrým příkladem slabého lana je Sterling Rope Nano IX, které je 9mm silné.
Univerzální jednoduchá lana: mají 9,5 mm až 10,4 mm. Tato lana už snesou hrubší zacházení. Jsou vhodná pro začátečníky, ale i pro borce na nacvičování cest. Mají většinou velké množství pádů a hodně odolný oplet. Čím silnější lano bude, tím víc vydrží, ale bude více vážit a hůře se s ním bude manipulovat. Určitě by ho měli používat lezci s vyšší hmotností. Jednoznačně je to nejoblíbenější kategorie lan. Z této kategorie mám nejraději lana Sterling Rope Helix 9,5 a Velocity 9,8 mm.
Silná lana: nad 10,5 mm. Tato lana se používají spíš výjimečně. Využívají je dětské oddíly, záchranáři, horolezecké školy. Jsou přizpůsobena častému a náročnému použití. Jejich počet pádů je extrémní, stejně jako životnost, ale s tím bohužel i hmotnost.
Délky lan.
Délka lana může být různá. Na většinu umělých stěn vám stačí 30 m, na větší stěny musíte mít už 40 m. Pro příležitostné lezce stačí 50 m. Standardní délka pro sportovní lezce je 60 m a to je také délka, kterou většinou doporučuji. Pokud jezdíte za lezením do ciziny nebo na delší skály, určitě se vám bude hodit 70 nebo 80 metrů. Pro extremisty je někdy i 100 metrů málo, ale to jsou opravdu jen výjimky :-).
Pokud už máte jasno, jaké lano si koupíte, nezapomeňte na pytel nebo batoh na lano. Je to plachta, která vaše lano chrání před špínou a výrazně prodlužuje jeho životnost. Na plachtě bývají dvě oka na uvázání konců lana - vždy tak konce najdete. Je dobré navazovat spodní konec dvojitou osmičkou, vrchní konec obyčejným uzlem. Vždy tak víte, který konec je který.
Lana na kterých lezu:
Sterling Rope Velocity 9,8mm, 60m: určitě nejuniverzálnější lano s úžasnou životností. Vydrží lezení venku na písku, časté nacvičování a i umělou stěnu.
Sterling Rope Gym Phenom 10,3mm, 40m: velmi odolné lano, určené na umělou stěnu. Je silné, tuhé, ale vydrží neuvěřitelně mnoho. V rámci kurzů i vlastního lezení na něm lezu každý den a životnost je opravdu ohromující.
Sterling Rope Helix 9,5mm, 80m: nové lano, na kterém lezu v současné době nejvíc. Zvládá lezení na písku i časté nacvičování. Je velmi měkké a občas se zamotá.
Sterling Rope PRO 10,1mm, 60m: používám všude tam, kde si nechci ničit Helixe. Lano, které je jak tank, vydrží všechno. Top rope kurzantů, padání, nacvičování. Je jedno, jestli lezete na písku nebo na žule v Jizerkách. Nevýhoda je větší průměr.
Sterling Rope Nano IX 9,0mm, 80m: velmi tenké a sportovní lano. Neberu ho na kurzy ani na nacvičování. Používám ho na dlouhé, těžké cesty nebo tam, kde opravdu řeším hmotnost. Nano má také kompletní impregnaci, proto je super na ledy a mixy.
Honza, Horolezecká škola RockJoy