RockJoy je profesionální Horolezecká škola. Specializujeme se na kurzy lezení na umělé stěně, na kurzy lezení venku, na horolezecké kurzy, na lezení via ferrat, na kurzy lezení ledů a pořádání individuálních akcí a expedic. Důraz je kladen na bezpečnost a individuální přístup.
Do hor s lékárničkou 1. část
Lékárnička I - obecné zásady a obvazový materiál
Lékárnička je součástí vybavení, které bychom neměli zapomínat přibalit do batohu, ať už jdeme na jednodenní lezecký výlet nebo delší turistickou výpravu. Obsah i množství použitého materiálu je nutné vybírat na základě mnoha faktorů, jako je počet účastníků a rozsah jejich zdravotnických zkušeností; je však důležité vzít v úvahu i dostupnost lékařské péče a specifická zdravotní rizika dané oblasti.
Nejrůznějších doporučených seznamů je v literatuře i na internetu nepřeberné množství a pro laika může být velmi náročné se v nich orientovat. Proto bychom vám rádi v tomto krátkém seriálu poskytli několik užitečných rad “jak na to”.
Pár základních pravidel na úvod
Ještě než se pustíme do dlouhých výčtů všech možných náplastí, obinadel a tabletek, je nutné se podívat na několik zásad platných pro lékárničku jakéhokoliv rozsahu.
-
Používej pouze materiál, který znáš
Toto pravidlo je jedním z klíčových - není nic horšího, než ve stresové situaci při nehodě či úrazu rozbalit lékárničku plnou balíčků, ve kterých nevíme, co je a co se s nimi má dělat. Proto si do lékárničky vždy dávejte jen obvazový materiál a léky, které jste si v klidu doma prohlédli a seznámili se s jejich použitím na základě přiložené informace nebo příručky první pomoci.
-
Lékárničku pravidelně kontroluj, vyřaď nevhodný materiál
Každý lék i obvazový materiál má nějakou trvanlivost. Její dodržování je důležité hlavně u léků, které po uplynutí tzv. expirace mohou nejen pozbýt svého účinku, ale mohou být dokonce zdraví nebezpečné! Pokud na to máte čas, je vhodné si na obaly opsat fixem měsíc a rok expirace (např. na lék použitelný do ledna roku 2016 napíšeme 01/16), což pak v přípravách na opakované výpravy usnadní jejich kontrolu. I obinadla apod. mají minimální trvanlivost, kterou je vhodné kontrolovat, spolu s neporušeností obalu. Prošlý nebo poškozený materiál vždy nahradíme novým.
-
Lékárničku je třeba chránit
Veškerý zdravotnický materiál je vhodné ještě před expedicí rádně roztřídit a umístit do vhodného obalu. Na trhu je nepřeberné množství výrobků různých velikostí a při jejich výběru musíme myslet i na podmínky, ve kterých se bude lékárnička nacházet. Zvláště některé léky bývají náchylné na výkyvy teplot. Snažte se je nevystavovat mrazu nebo přímému slunci. Pro laiky je vhodné léky roztřídit podle typu použití (na bolest, na alergii, apod.), kupříkladu do uzavíratelných plastových sáčků.
-
Zohledni specifické potřeby jednotlivých účastníků
V případě, že některý z účastníků má jakékoliv dlouhodobé zdravotní obtíže, měl by před delší cestou konzultovat svůj stav s ošetřujícím lékařem a v případě pravidelného užívání léků se vybavit všemi medikamenty v dostatečném množství na celou dobu expedice plus přibližně 30% pro nenadálé situace. U menších skupin je praktické zohlednit při sestavování lékárničky i nesnášenlivost a alergie jednotlivých účastníků na některé účinné látky (pozor především na častou alergii na jód, jenž je obsažen v řadě dezinfekčních prostředků).
-
Zopakuj si zásady první pomoci
Možná to zní trochu pedantsky, ale občas neuškodí si prolistovat kvalitní příručku první pomoci. Ačkoliv jsou to často notoricky známá fakta, přístup k některým problémům (jako jsou omrzliny atd.) se postupně mění a v případě stresové situace takové znalosti jako když najdete. Navíc horolezectví a vysokohorská turistika přinášejí určitá specifická zdravotní rizika. Jednou z příruček v kapesním vydání, kterou lze bez problémů přibalit i do batůžku, je Průvodce horskou a cestovní medicínou od Emmanuela Cauchyho. Ta poskytuje základní informace pro cestovatele s různým stupněm medicínského vzdělání, od laiků přes zdravotníky až po lékaře. Aktuální doporučené postupy jsou rovněž zveřejňovány Lékařskou komisí ČHS na internetové stránce www.horosvaz.cz.
Základní lékárnička - zdravotnický materiál
Tato minimální lékárnička by nám měla být průvodcem i na krátký jednodenní výlet, kde předpokládáme dobrou dostupnost lékařské pomoci, ale vystačíme s ní i na delší túry, při kterých se příliš nevzdalujeme od civilizace. Navíc nezabere mnoho místa.
Seznam:
-
ALU-fólie (1 ks)
-
trojcípý šátek velký (1 ks)
-
pružné obinadlo šíře 12 cm, délka 5 m (2 ks)
-
obvaz hotový č. 4 se dvěma polštářky (1 ks)
-
kvalitní náplast šíře 2,5 cm (1 ks)
-
několik samostatně hygienicky balených polštářkových náplastí různých velikostí
-
jednorázové rukavice latexové (1 pár)
-
alkoholové dezinfekční čtverečky (4 ks)
Většinu těchto potřeb koupíte v běžné lékárně nebo v prodejnách se zdravotnickými potřebami. Zvláště u náplastí vybírejte kvalitní prověřené značky (př. 3M), protože není nic horšího než cívka jakéhosi textilu, který nelepí. Kromě ošetření drobných zranění a fixace obvazů i dlah, nám navíc tato náplast velmi dobře poslouží k drobným opravám všeho druhu. Lze z ní s pomocí kousku gázy vytvořit i improvizovanou polštářkovou náplast čili tzv. rychloobvaz. Některá doporučení rychloobvaz z lékárničkových seznamů zcela vylučují, ale na druhou stranu drobné oděrky patří k nejčastějším poraněním a vypadá trochu komicky vytáhnout z batohu nadupanou lékárnu a poté z jejích útrob postiženému neposkytnout ani polštářkovou náplast…
Pružné obinadlo asi všichni znají a jeho použití je široké. Tajemněji možná zní “Obvaz č. 4 s dvěma polštářky“, ale ani toho se nemusíme bát. Při jeho koupi musíme zdůraznit právě tu druhou část názvu, jelikož nějakým nedopatřením stejný název nese i do jisté míry odlišný výrobek. Tato “čtyřka” je obinadlem, jež má jeden polštářek pevně fixovaný a ten druhý je volně posuvný podél gázového pruhu. Díky tomu se z něj stává univerzální pomocník: buď můžeme přiložit oba čtverce přes sebe a pevně zavázat (například u většího krvácení), nebo můžeme rozprostřít polštářky vedle sebe, čímž získáme plochu schopnou překrýt i větší zranění. Podobně všestranným pomocníkem je i trojcípý šátek, kterým je možné obvázat téměř jakoukoliv část těla, včetně hlavy.
Samozřejmostí by pro nás měla být i ochrana - ošetřujícího i ošetřovaného. Zvláště používání nesterilních gumových rukavic při styku s krví by dnes už mělo být zlatým standardem. A když jsme u té ochrany, zmiňme ještě použití ALU-fólie. Jedná se o pokovenou fólii, která napomáhá udržení tepelného komfortu zraněného. Jejím principem je odraz části tepelného záření zpět k postiženému - nezamezí však ztrátám způsobeným vedením tepla, a proto je nutné přidat mezi zem a fólii ještě další izolaci v podobě batohu nebo lana. V případě jakéhokoliv vážnějšího zranění přichází podchlazení záhy a zhoršuje zdravotní stav pacienta. Krom tepelných ztrát je fólie schopná odrazem paprsků chránit i před intenzivním slunečním zářením. Vzhledem k tomu, že váží stejně jako jedna tatranka, neměla by ALU-fólie chybět v žádném horolezeckém batohu. Jen je třeba dávat pozor na její poškození o ostré hrany a styk s ohněm - je totiž hořlavá.
Rozšířená lékárnička- zdravotnický materiál
V případě delších cest do odlehlejších končin s rizikem jisté prodlevy v dostupnosti lékařské péče je nutné základní obvazový materiál poněkud rozšířit. I zde platí pravidlo, že “méně je někdy více” - většinou je lepší vzít více kusů omezeného sortimentu obvazů, se kterými ovšem umíme dobře pracovat a víme jak je kombinovat. Níže uvedený seznam je vhodný pro 3-4 člennou skupinu na výlet, při které se horolezci nebudou příliš pouštět do divočiny. Je nutno znovu dodat, že tato sestava je pouhým doporučením a je žádoucí její složení přizpůsobit specifickým faktorům dané výpravy.
Seznam:
-
dezinfekce Betadine 100 ml (1 ks)
-
alkoholové dezinfekční polštářky (5 ks)
-
ALU-fólie (1 ks)
-
trojcípý šátek velký (1 ks)
-
pružné obinadlo šíře 12 cm, délka 5 m (2 ks)
-
obvaz hotový č. 4 se dvěma polštářky (2 ks)
-
fixační obinadlo Peha-crepp šíře 8 cm, délka 4m (2 ks)
-
kvalitní náplast šíře 2,5 cm (1 ks)
-
několik samostatně hygienicky balených polštářkových náplastí různé velikosti
-
sterilní čtverce sterilní 10x10 cm (2 ks)
-
sterilní čtverce sterilní 7,5x7,5 cm (2 ks)
-
nepřilnavé krytí Inadine / mastný tyl (2 ks)
-
náplasťový steh Steri-strip (1 ks)
-
jednorázové rukavice latexové (2 páry)
-
nůžky, pinzeta
-
injekční jehly (2 ks)
Ani v tomto rozsahu nejsou nároky na místo v batohu příliš veliké. Lékárničku by měl mít u sebe buď vedoucí expedice, nebo účastník s největšími zdravotnickými zkušenostmi.
Na seznamu přibyla dezinfekce s obchodním názvem Betadine, kterou lze zakoupit v malé praktické plastové lahvičce. Hnědavý roztok nepálí, můžeme ho aplikovat přímo na ránu i její okolí, anebo jím napustit sterilní čtverečky. Je důležité však vědět, že obsahuje jód, a proto u osob s jódovou alergií použijeme k dezinfekci alkoholové polštářky.
Velmi užitečným pomocníkem se může stát mastný tyl nebo čtverečky prodávané pod označením Inadine. Oba výrobky oceníme hlavně u ošetřování rozsáhlejších odřenin, o které na skále či v horách není nouze. Pokud taková zranění překryjeme suchým obvazovým materiálem, při jejich převazování s použitými gázovými čtverečky většinou strhneme i hojící se tkáň a prodloužíme tak hojení rány. Této nepříjemnosti lze zabránit právě tím, že ránu pomocí pinzety překryjeme nejdříve mastným tylem (nůžkami případně zmenšíme na požadovanou velikost), poté sterilními čtverci a pak zabandážujeme obinadlem. Pokud místo “mastňáku” použijeme Inadine, rána se bude rychleji hojit, což je na delší expedici jistě žádoucí.
Obvazový materiál je jen začátek
Tímto jsme si shrnuli některé základní informace o obvazovém materiálu, který by neměl chybět v žádné lékárničce. V dalším díle nás čekají léky, které by neměl nechat doma ani laik. I přes dobrou dostupnost zdravotnické péče v evropských horských oblastech, je vhodné mít s sebou alespoň základní farmaka, jež nám mohou ulevit od příznaků a my tak můžeme pokračovat ve své cestě za vysněnými vrcholy. Nezapomeňme však, že v případě neustupujících příznaků či prodlouženého hojení rány by žádná lékárnička neměla zbytečně oddalovat návštěvu lékaře.
Použitá literatura
-
Beran J., Vaništa J.: Základy cestovního lékařství, Praha, 2006, str. 77-81.
-
Cauchy E.: Průvodce horskou a cestovní medicínou, Praha, 2013, str. 44-54.
-
Frank T., Kublák T. a kol.: Horolezecká abeceda, Praha, 2010, str. 471-486, 619-635.
Autor článku: Lenka Horáková